Goszyce - Goschütz - Goszczycé - Hošice

na Górnym Śląsku - gmina Bierawa - powiat kędzierzyńsko-kozielski - województwo opolskie

Wokół Goszyc

  • Marek Antoni Stańczyk
  • Kategoria: Wokół Goszyc
  • Odsłony: 4111

Dawna osada myśliwska książąt raciborskich Przimastku

Nie zamieszczę tutaj dokładnej mapy dojazdu, aby każdy mógł poczuć w sobie namiastkę lokalnego odkrywcy. Jednak kilka wskazówek na pewno się przyda. Aby dotrzeć do Przimastku z Goszyc należy udać się drogą Kotlarską prowadzącą do Rud.

Na skrzyżowaniu, przy którym znajduje się zbiornik przeciwpożarowy, a nieopodal stoi wieża obserwacyjna, skręcamy w prawo, czyli w pokrytą asfaltem drogę Barrachowską. Mijamy kilka skrzyżowań, aż dojeżdżamy do skrzyżowania z Obrębową. Tutaj skręcamy w lewo i dojeżdżamy do szczytu wzniesienia. Na wzniesieniu po lewej stronie znajdziemy małą polanę ze zgliszczami szopy, która spłonęła kilka lat temu. Trudno uwierzyć, ale to właśnie tutaj książęta raciborscy odpoczywali wraz ze swoimi gośćmi od zgiełku współczesnego im świata.

Czytaj więcej: Dawna osada myśliwska książąt raciborskich Przimastku

  • Marek Antoni Stańczyk
  • Kategoria: Wokół Goszyc
  • Odsłony: 13105

Sławięcice - po śladach dawnej świetności

W jednym z odcinków naszych historyczno-krajoznawczych wędrówek podążaliśmy wzdłuż dawnego Kanału Kłodnickiego kończąc nasz spacer na wysokości Starej Blachowni. Teraz zacny „staruszek kanał” doprowadzi nas wprost do Sławięcic, niegdyś jednej z najwspanialszych rezydencji magnackich na całym Górnym Śląsku, a dzisiaj peryferyjnej dzielnicy Kędzierzyna-Koźla, niemal zupełnie odartej z dawnego blasku.

Można powiedzieć, że już sama nazwa obliguje nas do respektu wobec tego miejsca. Jak bowiem czytamy w leksykonie nazw śląskich miejscowości, wydanym w 1888 roku przez niemieckiego geografa i językoznawcę Heinricha Adamy – pierwotne, słowiańskie wyrażenie „Slawiencice” można tłumaczyć jako „miejsce sławnych ludzi”. Chociaż wyraz „slawa” oznaczał u dawnych Słowian raczej cześć i honor, aniżeli sławę w sensie popularności.

Czytaj więcej: Sławięcice - po śladach dawnej świetności

  • Piotr Zdanowicz
  • Kategoria: Wokół Goszyc
  • Odsłony: 3352

O Blechhammer - tam gdzie kiedyś kuto blachy

Artykuł ukazał się pierwotnie drukiem w Tygodniku Lokalnym 7 Dni.

Tym razem nasza opowieść dotyczyć będzie miejsca, które zapewne wszyscy mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla znają i które kojarzą z jedną z peryferyjnych dzielnic miasta. Rzadko się tam zagląda przy okazji weekendowych wypadów za miasto, bo okolica raczej przemysłowa, dlatego nie spodziewamy się tam odnaleźć wyjątkowych „cudów przyrody”, ani też wyjątkowo cennych zabytków. Okazuje się, że nie do końca mamy rację.

Mowa o Blachowni, która kojarzy nam się przede wszystkim z potężnymi niegdyś zakładami chemicznymi oraz elektrownią, a także niezbyt czystym powietrzem w okolicy tychże zakładów. Właśnie o przemyśle powiemy kilka słów, ale tym razem nie będą to dobrze nam znane współczesne wspomniane wcześniej zakłady, ale dawne fabryki, po których zostały już tylko nieliczne ślady.

Czytaj więcej: O Blechhammer - tam gdzie kiedyś kuto blachy